Podjetje s tradicijo - Na trgu že več kot 25 let
 
Spletna trgovina: 041 606 384 PON - PET: 07:00 - 15:00 ure
SOB: ZAPRTO
 
Trgovina hoče: 02 330 38 25 PON - PET: 07:00 - 18:00 ure
SOB: 08:00 - 13:00 ure 

Šalotka Pohorka - Slovenska avtohtona sorta za sajenje in shranjevanje

Šalotka Pohorka - Slovenska avtohtona sorta za sajenje in shranjevanje

Šalotka pohorka

Nekaj o šalotki pohorki, ki je slovenska avtohtona sorta. Sorta zelo dobro prenaša shranjevanje in je zopet v ponudbi za sajenje na naše vrtove.

 Šalotka Allium cepa L. var Aggregatum je čebulnica, ki jo uporabljamo kot hrano in začimbo. Njen okus je sladek in daje jedem nežnejši in boljši okus, kot če bi jih pripravili s čebulo.

V kulinariki je specialiteta s specifičnim aromatičnim okusom. Zunanji luskolisti, so zlato rjave barve. Ima odličen, nekoliko bolj blag okus in je zato zelo primerna za svežo uporabo in ozimnico. Posamezne čebulice lahko iz gnezda odstranjujemo že med rastjo in s tem vzpodbudimo rast preostalih čebulic. Tako dobimo večje posamezne čebulice.

Od evropskih sort je pri nas tudi znana »rumena šalotka«, ki je aromatičnega okusa in daje velike pridelke z majhnimi čebulnicami. Uporablja se jo lahko pri solatah, pri ribjih jedeh in enolončnicah. Rdeča šalotka, ki je zelo okusna, rahlo ploščate oblike se bolje se obdrži v skladišču kot rumena šalotka.

Sajenje

Tako kot čebula tudi šalotka ne mara preveč dušika, če je le tega preveč šalotke začne gniti.

Sadimo jo lahko tudi v tla, ki smo jih jeseni prekopali in pognojili z dozorelim kompostom. Šalotko lahko pognojimo tudi z lesnim pepelom.

Šalotko sadimo od marca do aprila na primorskem tudi od oktobra do novembra. Za sajenje so najprimernejše čebulice, ki imajo premer cca 2 cm. Iz večjih šalotk dobimo večje število majhnih šalotk. Sadimo jih enako kot čebulo, le, da mora biti v vrsti večja razdalja. Sadimo jo na globino 2 cm, vrh čebulice mora gledati nekoliko iz tal. Najbolje uspeva v vlažnih, odcednih in s soncem obsijanih tleh. Šalotko pobiramo sredi poletja, ko listi ovenijo. Sorta se dobro skladišči vse do nove letine.

Šalotka je v  kulinariki specialiteta s specifičnim aromatičnim okusom«. Že naše babice so vedele, da čebulo hranimo nekje do konca marca, šalotka pa počaka na novo letino čebule, to je do julija.«

Sadimo jih za kapusnicami in krompirjem in med korenje, peteršilj, solatnice in špinačnice.

Nega

Čebulna muha lahko napade vse čebulnice, ne le čebulo. Pojavlja se konec aprila do junija in v avgustu oz. odvisno od vremena. Največ škode naredi zgodaj spomladi, torej konec aprila. Znaki so da rastline venejo, rumenijo in propadajo. Najbolje je rastline zaščititi tako, da se jih od februarja oz. takoj po saditvi in obdržimo do maja pokrite s kopreno ali inskektno mrežo. S tem ustvarimo tudi ugodno mikroklimo za spomladansko rast rastlin. Med rastjo kopreno rahljamo, da ne zavira rasti listja. Če so listi zviti, se bodo kmalu zravnali. Kopreno ali insektno mrežo pustimo preko rastlin do konca maja. Zalivanje priporočamo  le ob daljših obdobjih suhega vremena v juniju, ki je kritično obdobje za debeljenje čebule. Več kot ima v zgodnjem poletju vlage, debelejši bo pridelek.

Za Šalotko je značilno, da jo sadimo na površino grede, le rahlo jo pritisnemo v zemljo in  nato oblikuje več manjših čebulic, ki jih lahko pobiramo tudi med rastno sezono za takojšnji uporabo.

👉 🔗 Šalotka semenska Pohorka

Oddajte svoj komentar
*
Samo registrirani uporabniki lahko pustite komentarje.
Potrebujete pomoč

Kontaktirajte nas preko telefonske številke ali pa nas obiščite v poslovalnici

 
Pokličite nas:
02 330 38 25
Delovni čas: od ponedeljka do petka: 07:00 - 18:00 ure sobota: 08:00 - 13:00 ure nedelja: zaprto